Představte si divadlo v metru. A třeba zrovna StarWars.

Jakoby se s neobvyklými představeními roztrhl pytel. Nedávno hráli Romea a Julii na Twitteru (a byl to docela úspěch). Dnes jsem zjistil, že se divadlo dá docela dobře hrát i v metru (via @jankorbel).

Nešlo by něco takového zorganizovat u nás? Kultura v pražském metru totiž není nic neznámého. Poezii pro cestující v něm vídáme řadu let. Proběhl v něm i milostný román Michala Viewegha. Myslíte, že by se v něm mohlo odehrávat i divadlo? Mohlo by fungovat na stejném principu jako představení Hvězdných válek výše. Jen by muselo být delší. Celé představení by mohlo trvat z konečné na konečnou a opakovalo by se několikrát denně (podle toho, jak by herci stihli přejíždět) třeba po dobu několika dní.

Nebylo by to zajímavé oživení (pro mnohé) nudné cesty strávené v metru? A dokázali by to cestující přijmout? Nebo by je to rozčilovalo?

Ono důvodů k rozčílení by se našlo dost. Představte si, že si chcete při cestě z práce sednout a on si vám tam před nosem sedne nějaký Hamlet v hábitu a ještě se vás drze ptá, zda je lepší být či nebýt. (Ani se nebudu ptát, co byste mu odpověděli.)

Navíc metro není izovolané jeviště, je součástí dění v celém městě. I takové představení by mohlo být jen propagací na nějakou větší akci, kterou právě město žije. Onen Hamlet v metru by mohl být třeba upoutávkou na právě probíhající Shakespearovské slavnosti. V den konání tradiční Muzejní noci by zas v metru mohl rabín Löw hledat uprchlého golema (myšlenku honičky Indiana Jonese v metru jsem zavrhl, na to by nám asi Lucas nedal práva 8-).

Možností je nepřeberně. Jen by se musel najít šílenec, který by se do něčeho takového pustil. A ještě větší šílenec, který by to zafinancoval.

Nechám si o tom dnes v noci aspoň zdát. Už vím, jak se ten sen bude jmenovat. Panoptikum metra pražského. František Filipovský v jedné z hlavních rolí po letech jistě podá svůj další výjimečný výkon.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Představte si divadlo v metru. A třeba zrovna StarWars.

  1. Martin Hassman napsal:

    Podobná představení lze dělat nejen v prostorách metra. Představte si třeba knihovnu http://improveverywhere.com/2010/05/18/who-you-gonna-call/ via @satai

  2. JanTvrdik napsal:

    V Praze postavili Dědi sídlištní recese (http://www.desir-cz.org/) v metru obývák – http://www.youtube.com/watch?v=3LePZuWw7ak.

  3. Martin Hassman napsal:

    Honzo, moc pěkné! To jsem tenkrát nezaznamenal. Na můj vkus je to jen spíš taková recese bez příběhu, já bych preferoval opravdu nějaký odvíjející se příběh se začátkem a koncem. Ale díky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s