Nezamrzla muzea v minulém století?

Tento text jsem napsal začátkem léta jen pro své přátele na Facebooku, ale když jsem si přečetl kritiku muzeí v Respektu (článek Továrny na zážitky, galerie Česká muzea (ne)jsou sexy), rozhohl jsem se jej publikovat veřejně. Tady je:

Přemýšlel jsem nad tím, když jsme pořádali Checkovací muzejní noc, jejíž cílem bylo mj. učinit Muzejní noc (a muzea jako taková) zajímavější pro geeky.

Kdysi byla muzea možná jedním z mála míst, kde se mohl člověk snadno dostat k některým informacím. Jenže to už neplatí. Muzeím narostli konkurenti. Napřed ti pasivnější jako televize. Ovšem tím hlavním konkurentem muzeí je dnes internet. Dokáží se s tím muzea vypořádat?

Zkuste se zamyslet, co vám může takové muzeum nabídnout, aniž byste to nemohli z pohodlí domova získat přes internet sami a v lepší podobě. Zjistíte, že moc toho není. A zejména ne informace.

Snad to jediné, co zbývá muzeím jako bonus, je zážitek. Vidět před sebou model mamuta v životní velikosti, na to internet nemá. (Zatím.) Problém je, že právě v téhle oblasti nám muzea hážou klacky pod nohy. Jako by nás muzea chtěli právě o ten zážitek připravit.

Posuďte sami:

 • musíte být potichu, hlasité projevování radosti nad nějakým cool exponátem je něco nepatřičného
 • nesmíte se exponátů dotýkat (jen to zkusíte, vyskočí odkudsi univerzální muzejní baba a pěkně vás sprdne), přitom právě tohle by se mohlo brzy stát jedním z posledních důvodů, proč jít do muzea a ne na wikipedii. Že to originálním starým exponátům škodí? Tak tam dejte kopie, vždyť to nikdo nepozná.
 • k pochopení skutečného významu některých exponátů si musíte přečíst přiložený několikaodstavcový text, který prošel rukama snad kohokoliv, jen ne copywritera
 • a nedejbože, kdybyste chtěli fotit a poslat takovou fotku třeba na Facebook, aby se přišli do muzea podívat i vaši kamarádi, tak po vás někde budou hned chtít speciální poplatek

Na druhou stranu ve světě letí zábavní parky, stačí otevřít takový HarryPotterLand a nadšení fanouškové se hned těší, že tam jednou pojedou a neřeší, že za to utratí majlant. Když on je celý roztomilý a barevný a žije to v něm a můžete si tam na věci sáhnout nebo si je i koupit a je to celé prostě zábava.

Opravdu by nešlo udělat muzeum jako zábavu? Jako místo, kam byste rádi zašli, kde byste se pobavili, viděli pár cool věcí a něco nového naučili? Třeba v Národním muzeu je místnost plná byst našich slavných osobností. Pěkné, ale ty si všechny dokážu najít na Wikipedii. Proč tam s nimi není aspoň jedna osobnost živá? Proč bych se nemohl vyfotit s „živým“ Janem Žižkou z Trocnova stejně jako se v Disneylandu mohu vyfotit s Kačerem Donaldem? Přitom rád bych si s Žižkou prohodil pár slov a poslechl si jehu starou češtinu. Byl by to zážitek, na který bych si ještě léta pamatoval, zatímco na ony bysty si už po pár týdnech ani nevzpomenu. A takových nápadů by se našla řada, jen se sami zamyslete.

Je tu dnes ještě vůbec místo pro stará kamenná muzea, jejichž návštěva bývala malou společenskou událostí? Pro muzea, ve kterých se musíme chovat tiše a na exponáty si nemůžeme ani sáhnout? Jak se snaží muzea oslovit dnešní mladou generaci? Chodí do nich lidi, protože je to baví, nebo to dělají jen ze setrvačnosti a časem přestanou ustanou?

Já věřím, že muzea jako instituce jsou hrozně důležitá, jen se bojím, zda se časem nestanou jen tichou vzpomínkou, na kterou všichni zapomněli.

Lidé, co mám tady na Facebooku, se často zabývají User Experience u aplikací a webových stránek. Nelze vymyslet něco jako User Experience u muzeí?

A jak to s muzei vidíte vy?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Nezamrzla muzea v minulém století?

 1. Samuel Titěra napsal:

  Moc pěkný nápad. Kdyby šel sehnat grant, hned bych se do muzejního UX pustil… To stojí za vznik guerrilového hnutí 🙂

 2. Jana Brunclíková napsal:

  Hezký pláč na dobrém hrobě, ale nemusel by hned zahrnovat celý hřbitov. "Interaktivní" muzea jsou, doporučuju třeba to jičínské. S (téměř) vším se dá hýbat, zkoušet a ještě to zahrnuje několik her, třeba iniciální potřebu vytvoření kouzelné hůlky, která slouží jako mačkátko, kukátko i čuchátko, nbeo hru s hledáním ukrytých starých mincí, které si můžete "vykreslit" (jako jsme to dělali v dětství s pětikorunami) na prováděcí letáček. Trošku je znát větší orientace na děti, ale já si to užila velmi :).

 3. Martin Hassman napsal:

  Ještě dodám, že dle článku v Respektu (který jsem neznal, když jsem v červnu svůj text psal) by jistá forma UX pro muzea měla ve světě existovat, u nás se prý už vyučuje jako "muzejní teorie".

 4. Martin Hassman napsal:

  Jano, jedna vlaštovka ještě jaro nedělá, ale díky za tip. To o jičínském muzeu jsem nevěděl.

 5. Jana Brunclíková napsal:

  S určitým rozvolněním (třeba ve formě hmatové expozice) jsem se setkala víckrát, ale nepamatuju si už kde :). To jičínské ano, protože to byla fakt bomba. Ostatně, když se nazývá Muzeum hry, byl by opak ostudou 🙂 bližší popis na http://www.muzeumhry.cz/muzeum-popis-a-mapa.shtml

 6. Anonymní napsal:

  Martine, líbí se mi, jak přemýšlíš o věcech z jiného pohledu. A úspěšně.

 7. Martin Hassman napsal:

  Adame, mě se zas líbí, jak pěkně dokážeš napsat, když se ti něco líbí. A taky úspěšně. Díky! 😎

 8. sedllak napsal:

  Pěkný článek. Jen bych si dovolil jako dobrý příklad interaktivního muzea vypíchnout Techmanii plzeňské Škodovky (techmania.cz).Ale stejně je to pořád slabší odvar Cité des scientes v Paříži (cite-sciences.fr).

 9. MilosNemec napsal:

  Před pár lety jsem byl v Muzeu letectví a kosmonautiky NASA ve Washingtonu a byl jsem nadšený. Interaktivní, poučné a velmi zábavné. Se zaprášeným českým muzejním standardem naprosto nesrovnatelné. Fakt ale je, že se to nesmí přehnat, jinak se z muzea stane jen další zábavní park. A zrovna třeba Jan Žižka namísto Kačera Donalda už mi přijde za hranicí.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s