Jak se daří Foursquare swarmům v ČR

Swarm badge patří k těm exkluzivnějším odznáčkům na Foursquare. Aspoň zatím.V ČR ho může mít odhadem 150-200 lidí, čili asi každý desátý uživatel u nás.

Swarm_big

A proč je Swarm badge tak unikátní? Inu protože vyžaduje 50 čeknutých uživatelů v jeden čas na jednom místě. To v počátcích Foursquare nebylo vůbec možné (tolik uživatelů tu prostě nebylo, aby byla možnost, že se sejdou), každopádně s nárůstem dalších uživatelů se to v blízké budoucnosti může stát samozřejmostí.

Swarm akce v ČR

V ČR zatím byly dvě příležitosti, jak Swarm badge získat. Tou první byl Foursqaure day v COMO letos v dubnu. Báli jsme se, zda 50 lidí opravdu příjde, nakonec to nebyl problém, protože jich dorazilo nějakých 130. Druhou možností byl Barcamp v Brně (máme to tedy zatím spravědlivě rozdělené – jednou Praha, jednou Brno), kde se čeklo něco málo přes 50 lidí.

V obou případech to bylo předem připravené. Uživatelé věděli, že se na místě mají čeknout (někteří si nainstalovali Foursquare jen kvůli tomu).

Jak ale ukázal Google Day tento týden, uživatelů Foursquare je v ČR už tolik, že se blíží doba, kdy Swarm badge budeme získávat spontánně, bez přípravy. Na Google Day bylo několik set lidí a krátce po začátku jsem spatřil 37 čeknutých uživatelů. Chybělo jen 13 do padesátky. To byla výzva. Pomohlo tweetnout, aby se čekli i ti, co zapomněli a dosáhli jsme 46 současně čeklých lidí. Chybělo málo. Tím to ovšem skončilo a třetí historický Swarm nakonec pokořen nebyl.

Proč je to tak těžké?

Nejde jen o to, aby se čeklo 50 lidí na stejném místě (na Google Day se jich totiž nakonec 50 skutečně čeklo, nebylo to však nic platné), ale musí se čeknout v rámci tří hodin. Tak dlouho je totiž platný jeden čekin. S tím se nic nenadělá, ani čeknout se znova na stejném místě k získání Swarmu nepomůže.

Limit tří hodin byl v tomhle případě kamenem úrazu. Zatímco někteří lidé přišli s předstihem a čekli se půl hodiny před začátkem, jiní přišli později, když těm prvním jejich čekin vypršel.

Pro další akce z toho plyne poučení: Brzkým čekinem Swarma nezískáš. Ideálně mohou organizátoři akce čekování koordinovat (např. vyhlásit nějaký interval k získání Swarmu).

Další akce pro získání Swarmu

Historicky třetí Swarm v ČR tak získá následující týden WebExpo. To se pokusí i o Super Swarm Badge (250 čekinů). Držím palce a jsem zvědav, zda se mu to podaří. Swarm určitě padne i na Google Developer Day v listopadu. A kdo ví, konferencí bude do konce roku dost, takže Swarmů může padnout ještě víc.

Ostatně, jak prokázal Google Day, blíží se doba, kdy budou Swarmy padat automaticky na každé větší internetové akci. Kouzlo Swarm badge je proto jen dočasné a časem vlastně samo vyprší.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s