39 stupňů aneb na béčkový film do Dejvického divadla

Přišlo mi kompletně crazy jít do divadla na komedii od Alfreda Hitchcocka. Nedovedl jsem si představit, jak něco takového může fungovat. Zopakujte si to ještě jednou: divadlo – komedie – Hitchcock. Ale nelitoval jsem.

K Dejvickému divadlu mám osobní vztah, protože jsme si jako malí kluci hrávali v prázné tělocvičně, která v jeho dnešních prostorách kdysi stála. A tak při svých návštěvách občas prolézám hledištěm. (Během přestávek, pochopitelně.) Někteří diváci si dokonce mohou myslet, že hledám nějakou nehlídanou kabelku. Já si přitom z jednotlivých zdí a sloupů vybavuji vzpomínky z dětství.

Divadelní hra 39 stupňů byla napsána na motivy románu The 39 Steps Johna Buchana a stejnojmenného filmu Alfreda Hitchcocka. Oba pánové je vymysleli jako thriller. Nebo si to aspoň mysleli. Divadelní ztvárnění ukázalo, že se jedná o námět na zajímavou komedii. 

Auto

Stokrát opakovaná zápletka. Muž na útěku. Tajní agenti. Nebezpečí, které může ohrozit celé Britské království. Zákeřný padouch. Svůdná dívka ve vlaku. Jak můžete vidět z fotografií, nejen dějem, ale i vizuálně hra navozuje dojem starých béčkových filmů. Nechybí honička po střeše vagonu, bouračka či děsivé putování po blatech.

Policajti

Vlastní příběh není podstatný. Žádné hlukobé poselství v něm nenajdete. Tedy kromě toho, že schovávat se ve vlaku před policisty v objetí neznámé ženy, může být sice značně romantické, ovšem fatálně neúčinné.

Příběh zde slouží jen jako koridor pro vytváření vtipných scén a vede nás od jedné ke druhé. Nezapomenutelná Tatiana Vilhelmová ztvárnila všechny ženské postavy hry (snad si dobře pamatuji, že 3), zatímco Václav Neužil, David Novotný a Jaroslav Plesl se střídali při hraní více jak deseti mužských postav. Při tom na převlékání měli často jen zlomek času.

Dymka

Pokud máte doma ratolesti, které odmítají chodit do divadla, vemte je na tohle představení, může se jim líbit. Je to ostatně jen trochu jiné ztvárnění toho, co vidí denně v televizi. A nepřijdou ani o nejznámější Hitchcockovu hororovou scénu.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s