[Recenze] Connected aneb o sociálních sítích v šesti stupních odloučení

Pravděpodobně jste slyšeli o studii přezdívané six degrees of separation (česky šest stupňů odloučení). Ostatně, je už poměrně stará. Nepoložili jste si někdo otázku: „A to je všechno?“ Nezamýšleli jste se nad tím, zda by nemělo zkoumání oněch propojení mezi lidmi dál pokračovat? Pokud ano, čtěte dále. Protože tohle může být kniha pro vás.

Connected

(Obrázek byl převzat z Guardianbookshop.)

Kniha Connected: The Surprising Power of Our Social Networks and How They Shape Our Lives z názvu snad budí dojem knihy o Facebooku a podobných social networks. Ovšem chyba lávky. O počítačových sociálních sítích vůbec není. Snad kromě jedné malé kapitoly. Connected je o sociálních sítích, které existovaly stovky let a jejichž fungování bylo možná i předurčením úspěchu Facebooku a vysvětlením, proč internetové sociální sítě nejsou žádnou bublinou, ale dalším vývojovým stupněm.

Jak může být člověk krátkodobě či dlouhodobě ovlivňován svým sociálním okolím a jak naopak on ovlivňuje lidi kolem sebe? Connected se zabývá řadou chování, ve kterých člověk nejedná jako izolovaný jedinec, nýbrž jako součást svého okolí, případně své sociální sítě.

Věděli jste, že existují vědci studující mexické vlny na stadionech? Analyzují záběry z utkání, studují průběh vln, jak rychle putují, jak dlouho trvají, zda se točí spíš proti nebo po směru hodinových ručiček. Zdánlivě bezvýznamný projev fanoušků je jedním z kolektivních projevů. Vědci budují matematické modely tohoto chování a snaží se je srovnávat s matematickými modely chování ptáků v hejnech či divokých stád.

Connected nabízí odpověď, proč se podobnými jevy zabývat. Dokud budeme studovat lidi jen jako jednotlivce, budou nám podstatné skutečnosti unikat. Chceme-li pochopit člověka, musíme studovat i mechanismy jeho spojení s ostatními lidmi. A přispět může i takové sledování kolektivní inteligence na fotbalových stadionech.

Jak může jednotlivec ovlivnit své okolí a jak moc okolí ovlivňuje jeho? Pokud navážeme na terorii šest stupňů odloučení, pak se ukazuje, že vliv jedince je schopný se šířit přes takové tři stupně. Ať chcete nebo ne, nějakým způsobem můžete ovlivňovat vaše přátele, přátele vašich přátel a jejich přátele. A ať chcete nebo ne, nějakým způsobem můžete být naopak vy ovlivňováni jimi.

Může se jednat o vaše zájmy, podléhání (nebo naopak nepodléhání) módním trendům, či o výběr životního partnera. Napadlo vás, že ve většině případů se zvolený životní partner již nacházel ve vaší sociální síti (do oněch 3 stupňů odloučení) dříve, než jste se potkali? Statistiky ukazují, že tomu tak je. V takovém případě to znamená, že vaše sociální síť (to, jak je utvořená, jakým směrem se vám daří ji šířit) může v nemalé míře předurčit vaši nejdůležitější životní volbu.

Autoři James Fowler, Nicholas Christakis nám předkládají jednu studii za druhou, jeden experiment vedle druhého a odhalují nám někdy logická jindy kontroverzní zjištění o nás samých. Vzdáleně se Connected podobá knihám Malcolma Gladwella. Jen na rozdíl od Gladwella, který někdy dává přednost dobrému vyprávění před fakty, snaží se Fowler a Christakis více držet při zemi. Connected tak možná není lehkým čtěním na nedělní odpoledne, o to víc námětů k zamyšlení vám ale přináší.

Pokud máte rádi Gladwellova témata, netrváte na jeho vypravěčském stylu a jde vám více o fakta, pak můžete o Connected uvažovat. Jen kdybyste si snad jako já chtěli koupit elektronickou verzi z Amazonu pro Kindle, vězte, že v ní odstranili všechny obrázky. Což lze přežít, ovšem na několika místech to vyloženě zamrzí.

A pokud chcete vědět víc, před časem vyšel o knize pěkný článek v Respektu.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 reakcí na [Recenze] Connected aneb o sociálních sítích v šesti stupních odloučení

 1. jan_bilek napsal:

  To vypadá zajímavě, dík za tip. Jen se nedokážu udržet a nezkritizovat link na "pěkný článek v Respektu", který je ovšem v placené sekci. Odkazovat čtenáře na volném webu na článek skrytý za paywall… ale fuj, černý puntík.

 2. Martin Hassman napsal:

  @jan_bilek To je nějaké pokřivené myšlení. Na dobré zdroje se odkazuje právě protože jsou dobré, ne protože málo stojí. Jinak by ostatně nemělo smysl ani odkazovat na knihu samotnou. Budu na ně odkazovat i nadále, komu se to nelíbí, má smůlu a budiž na věky zatracen!

 3. jan_bilek napsal:

  Po rouhačských řečech které rád vedu (a některých pornofilmech co jsem shlédnul) jsem již stejně nepochybně na věky zatracen, takže si dovolím se vás zeptat na info/odhad toho co se nejpravděpodobněji stane, když využijete svého svatého práva (kteréžto nezpochybňuji) linkovat na cokoliv chcete, a odkážete na článek za paywall.A) většina čtenářů zaplatí, protože to tak prostě dělají – vždycky když narazí na link do placené sekce, kam ještě nemají přístup, zaplatí a přidají to do sbírky paywalls, které svými penězi překonali. To za to stojí.B) většina sice nezaplatí cokoliv placeného, na co je kdo odkáže, ale to na co je odkážete vy rádi zaplatí, protože právě vám natolik důvěřují. Vy jim za to stojíte.C) většina už na ten konkrétní článek, na který odkazujete, stejně má přístup, protože si platí stejné zdroje jako vy.D) většina za tu kokrétní paywall, za kterou jste je odkázal, sice nemá přístup, ale přesto z různých důvodů (nejen finančních) nezaplatí, a váš link prostě považují za sethgodinovsky "polámaný". Až jim to uděláte párkrát, půjdou klikat někam jinam, kde jim tohle neprovádějí a kde se po odkazech dostanou k něčemu pro ně užitečnějšímu než je hláška "restricted area".Přestože samozřejmě respektuji váš nesouhlas, zajímá mě, kterou variantu byste si tipoval jako nejpravděpodobnější? Případně kterou variantu jsem opomněl?

 4. jan_bilek napsal:

  Můj názor:A) nepravděpodobné, nejen kvůli penězům, ale i kvůli jednoduchosti/pohodlí atp.B) možná u velmi respektovaných osobností, přesto bych osobně nezaplatil, protože nebudu něco platit jen kvůli jednomu článku – jediná šance je, že už mám předplacené z dřívějška. Otázka je, kolik lidí to vnímá podobně a kolik lidí se naopak kvůli jedinému článku bude namáhat něco platit.C) IMO jediná reálná šance, přesto velmi nepravděpodobná – můj odhad je, že naprostá většina lidí nemá předplacené žádné zdroje, ale tvrdá data chybí. Navíc může existovat určitá profitable niche lidí, kteří mají podobné názory a podobají se i v ochotě platit určité zdroje.D) IMO nejpravděpodobnější => linky budou vnímány jako méně hodnotné. Otázka je, nakolik je to významné vzhledem k ostatnímu hodnotnému obsahu, který poskytujete. Asi moc ne.

 5. Martin Hassman napsal:

  A já přitom prostě nechám čtenáře, ať si sami vyberou 8-)Na další literaturu se odkazovalo odjakživa, ať již bylo snadné či obtížnější ji sehnat. Na tom internet nic nezměnil.

 6. jan_bilek napsal:

  No já bych právě děsně rád věděl _co_ si vybírají. Aspoň váš odhad. Protože na rozdíl od vás si myslím, že na tomhle internet hodně změnil… a ještě změní.Ale už nebudu otravovat, už začínám být trošku obsesivní.

 7. Marek Baco napsal:

  Martine,díky za kratičkou mini-recenzi! Gladwella uz jsem tak nejak mel "plne zuby" a tohle bude mozna dobre cteni… Ma ta kniha nejake jasne dane zavery, respektive sbirku fakt, z kterych cini jasne dane zavery?

 8. Martin Hassman napsal:

  Marku, nečekej nějaké velké a dalekosáhlé závěry. Jak autoři říkají, tenhle obor studia lidské společnosti je teprv na začátku, to hlavní z výzkumu ještě přijde. Beru to jako první výsledky. Jako inspiraci pro myšlení tímhle směrem. Ač píšou knížku populárně, jsou to na rozdíl od Gladwella vědci a snaží se držet trochu na uzdě a zbytečně nepřehánět. Neodnesl jsem si proto z knížky nějakou sadu jasných pouček – tohle dělat tak a tak. Spíš schopnost vidět nové souvislosti, dívat se na sociální sítě (a nejen na ně, ale i na společnost okolo sebe, na politiku a tak) jiným úhlem pohledu.Nějaká konkrétnější čísla a závěry tam byly třeba právě u studie výběru životních partnerů, něco bylo u politiky (samozřejmě Obama, ale nejen on), následně různě sociální experimenty podnikané na studentech na univerzitách.Stačí ti to takhle?

 9. Marek Baco napsal:

  diky, Martine, tohle mi staci… asi po tom stejne sahnu 🙂

 10. Martin Hassman napsal:

  Tak rád si pak poslechnu, jak ji vidíš ty.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s