[Recenze] Straka v říši entropie je geek knihou tohoto podzimu

U dveří zazvonila policie: „Dobrý den pane, Schrödingere, dostali jsme hlášení, že vaše kočka je napůl mrtvá.“ Tak začíná jeden příběh z knihy Staka v říši entropie. Přesněji ne obyčejný příběh, ale bajka. A úplně nejlíp bajka s fyzikálním podtextem.

Dále se dozvíme, jak jelen a slepice přemýšleli, proč jsou na nebi hvězdy. Dočteme se o pakoňovi a opici, kteří tak dlouho zkoumali, proč hroch na vodě plave, až ho málem utopili. A také, proč zakřivení časoprostoru není dobrá výmluva za pozdní příchod do školy.

Markéta Baňková sepsala devět bajek, které jsou částečně pro děti, částečně pro dospělé a každá z nich se věnuje nějakému fyzikálnímu zákonu či fyzikální teorii. Stejně jako v bajkách klasických jsou hrdiny většinou zvířata, která se chovají podobně jako lidé, a řeší své vlastní problémy, ze kterých si můžete odnést nějaké poučení i pro sebe.

Opice

Ilustrace z knihy

Spojení fyzikálních témat a krásné literatury totik nenajdeme. Při čtení jsem si hned vybavil slavného Pana Tompkinse v říši divů od George Gamowa. Straka v říši entropie je totiž poměrně jedinečnou knihou nejen u nás, ale i ve světě.

Ačkoliv je kniha určena i k předčítání dětem, nejsem si jist, zda z ní skutečně budou předčítat rodiče fyzikou vůbec nepoznamenaní. Už jen proto, že by nemuseli obstát v následné záplavě otázek: „Mamí, co je to ta teorie strun?“ „Tatí, až umřeš, bude to jen napůl nebo úplně?“

Ovšem rodičům, kteří jsou fyzice blízcí (ať již profesně nebo je čtení populárních knížek a la Teorie všeho prostě baví), bych Straku v říši entropie rozhodně doporučil. Je to krásný způsob, jak do rozhovorů s vašimi dětmi přirozenou cestou zapřést pojmy, které jsou vám velmi blízké. Vždyť kdo ví, zda taková Gravitace náhodou nevypadá úplně stejně jako vaše sousedka…

Kniha je ovšem dost tenká. Sami ji zvládnete přečíst už za jeden večer. A pár bajek vám k vyprávění nevydrží ani na dva týdny. A to je asi to jediné, co můžu knize vytknout. Po dočtení zavřete knihu s pocity: To už bylo vše? A co dál?

Ovšem přečtením Straky v říší entropie exkurze vás a vašich dětí ve světě fyziky nemusí rozhodně skončit. Můžete ji použít jako vstupní bránu a pak už je na vás, jak dlouho v onom světě zůstanete a zda si dokážete vymyslet i podobné bajky vlastní.

A ačkoliv píšu o vyprávění dětem, pokud děti nemáte, nic vám nebrání vyprávět je třeba vaší milé nebo si knížku přečíst jen tak pro sebe. Vždyť bajky byly původně žánrem pro dospělé.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na [Recenze] Straka v říši entropie je geek knihou tohoto podzimu

 1. Anonymní napsal:

  Nečetl jsem ale určitě to bude dobrá knížka, poté doporučuji se ponořit do archivu radia Leonardo, kde ostatně tuto knížku taky propagovali. člověk se tak dozví spoustu zajímavých informací a rozšíří si tím obzory…

 2. Tomáš Fuksa napsal:

  Jako dítě jsem četl Černé díry a strýček Albert – http://bit.ly/bpYQLF od té doby jsem se nesetkal s lepším vysvětlením teorie relativity

 3. Matyáš Flamer Janda napsal:

  Čet´ jsem velice zajímavÁ kniha zábavná humorná suprově napsaný…:)

 4. Adam Zbiejczuk napsal:

  S Markétou Baňkovou jsem si psal v době přípravy své bakalářky – protože byla první člověk z ČR, který zkoušel něco udělat na poli net artu. Hlavně NYCmap byla opravdu povedená (Město mi přišlo slabé po webové i literární stránce).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s