Jak ovládat prezentace v Prezi pomocí Apple Remote

Prezentace rád vytvářim v Prezi. Pokud nevíte, o co se jedná, přečtěte si Umí tohle i váš prezentační systém? nebo se podívejte na ukázku takové hotové prezentace.

Jakmile si prezentaci připravíte, začnete přemýšlet, jak ji ovládat. Existuje několik dobrých důvodů, proč na prezentování použít dálkový ovladač. Pokud máte Macbook jako já, tak už nejspíš jedno takové dálkové ovládání máte – Apple Remote. Jenže Prezi ho samo o sobě nezná. Můžete zkoušet tlačítka na Apple Remote, jak chcete, ale Prezi nic neudělá.

Co s tím? Řešení existují. Já používám prográmek iRed Lite. Je zdarma, stačí stáhnout a nakonfigurovat.

Tenhle iRed Lite je šikovná věc. Když ho spustíte, poslouchá až mu dojdou příkazy z Apple Remote a ty převede na potřebné akce. Můžete ho nakonfigurovat tak, aby při stisku šipek na Apple Remote zmáčknul třeba klávesové šipky (přesně to na ovládání Prezi potřebujeme) nebo provedl jiný úkon (spustil nějaký program, vykonal skript atp.).

Protože každý program může vyžadovat jiný přístup, podporuje iRed Lite volbu konfiguračních profilů. Jednoduše řečeno, pokud budete chtít ovládat Prezi, načtete si konfiguraci pro Prezi, pokud budete příště chtít ovládat jiný program, načtete si konfiguraci ušitou na míru jemu.

Ovládání

Moje konfigurace pro Prezi vypadá jednoduše. Šipky vlevo a vpravo posouvají po jednotlivých slidech (dlouhý stisk vás je schopen přesunout na začátek nebo konec celé prezentace). Šipky nahoru a dolů jsou schopny zazoomovat na daný slide nebo odzoomovat na celou prezentaci.

Což je všechno. Nic víc nepotřebuju. V konfiguraci najdete další kombinace, např. dvojí stisk jednoho tlačítka dvakrát za sebou, ale to nepoužívám, protože bych to mohl při prezentaci snadno stiknout omylem.

Jak nakonfigurovat

Už jsem psal, že iRed Lite musíte pro používání s Prezi nakonfigurovat. Zkusím vám s tím trochu pomoct.

Napřed si uložte tenhle soubor Presentations.irla.

Otevřete si editor (např. přes nabídku Show Editor, která se shovává pod tím červeným terčem). V něm dole najdete pod ozubeným tlačítkem menu, zvolte New Layer.

Jako title vyplňte Prezi (název konfigurace, kterou právě vytváříte). Otevřete si mód pro pokročilé (tj. ikonka ve tvaru šipky v pravém dolním rohu, která vám rozbalí další dialog napravo). V něm zvolte dole zvolte tlačítko Import a naimportujte uložený soubor Presentations.irla.

Uf. Nyní je vše připraveno pro konfiguraci tlačítek. Už to bude jenom chvilka. Na modelu Apple Remote vlevo nahoře klikněte na tlačítko s šipkou vpravo. Níže pod Button zvolte Assign Action, pak Current App, Presentations a Right (next). Tím jsme tlačítku s šipkou doprava přidali událost přesunu na další slide (neboli stisknutí šipky vpravo). Zbývají už jen tři tlačítka. Na modelu Apple Remove klikněte na tlačítko s šipkou vlevo. Níže pod Button zvolte Assign Action, pak Current App, Presentations a Left (Previous).

To nám to jde. Zbývá vybrat tlačitko nahoru (se znakem plus) a Assign ActionCurrent AppPresentationsPage Up (Zoom In). No a nakonec tlačitko dolů (se znakem mínus) a Assign ActionCurrent AppPresentationsPage Down (Zoom Out).

Nyní nezapomeňte dole na tlačítko Save. A můžete zavřít editor. Máte nakonfigurováno!

Teď už jen zbývá navolit naši konfiguraci. Vemte do ruky Apple Remote přidržte na něm chvíli tlačítko Menu. Na obrazovce vyskočí OSD Panel iRed Lite. Mačkejte na Apple Remote šipku vpravo několikrát za sebou. Tak dlouho, až se na OSD panelu objeví Prezi a vaše konfigurace. Pak znovu stiskněte Menu na Apple Remote. Nastaveno.

Teď už si můžete v klidu spusťit vaši prezentaci v Prezi a zkusit jí ovládat z Apple Remote. Funguje?

Až budete prezentovat naostro, nezapomeňte si předtím pustit iRed Lite a zkontrolovat, zda máte navolenu konfiguraci Prezi. A jakmile s prezentací skončíte, můžete iRed Lite zase vypnout.

Vím, zní to trochu složitě, ale jak jednou konfigurací projdete, všechno už pak jde samo. A to dálkové ovládaní za tu trochu práce rozhodně stojí, no ne?

P.S.: Nedávno jsem tady na blogu nasadil Feedburner. RSS tohoto blogu tak nově sídlí na http://feeds.feedburner.com/hassmanm Pokud nechcete o nic přijít, tak si ho přidejte do vaší čtečky.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Jak ovládat prezentace v Prezi pomocí Apple Remote

  1. Jan Straka napsal:

    Nevíte, jestli existuje něco podobného pro Windows?

  2. Martin Hassman napsal:

    Na Windows si stačí pořídit normální dálkový ovládač na prezentace, většinou simuluje stisky kurzorových kláves, takže by měl jít s Prezi použít přímo bez nějaké softwarové vrstvy.

  3. Jan Straka napsal:

    V mém případě to bohužel nefunguje. Mám ICON7 Twister Evolution Presenter, který hezky funguje s PowerPointem, ale s prezentacemi v Prezi nebo v pdf si neporadí. Zkouším najít nějaký key tweaker, ale zatím neúspěšně, snad se zadaří.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s