Prosincová představovačka – 3 knížky

Tři spolu zcela nesouvisející knížky, které jsem nedávno dočetl a mohu doporučit.

Restart

Restart aneb průvodce ponikatelským minimalismem (víc informací) je překlad známé knihy Rework od 37signals. Je určena těm, kdo chtějí v nějaké podobě podnikat. Nemám pocit, že bych si zní přímo odnesl něco extra nového (proto ani nebudu popisovat, o čem je), ovšem provokativní text knihy vás donutí k zamyšlení, nakopne vás a snad i posune někam dál. A to je rozhodně důvod k přečtení. Český překlad se opravdu povedl, krásně se čte (to u překladů platí málokdy) a plně si tak vychutnáte copywriterské mistrovstí originálu. Pokud původní autoři Jason Fried a David H. Hansson někdy vydají knihu o copywritingu, budu mezi prvními, kdo si ji koupí.

Rocket Surgery Made Easy

Druhá kniha webového gurua Steva Kruga. Četl jsem jim v originále, neznám kvalitu českého překladu, který vyšel pod tak záhadným názvem, že se v tom asi stěží vyznáte 8-), každopádně kniha se v angličtině čte moc krásně a dobře. O čem je? O testování použitelnosti v malém. Čili pokud je nechcete zadat jiné firmě, ale provést si je sami, levně a přesto dobře. Pokud jste viděli live testování použitelnosti s Lukášem Marvanem a Petrem Doušou na letošním WebExpu (pokud ne, tak počkejte, až vyjde v záznamu), a pokud jste měli v úmyslu ho někdy provést u vás, tak tahle kniha vám poměrně přesně a detailně ukáže, jak na to.

O televizi

Slavná knížka francouzského filosofa a sociologa Pierre Bourdieu kritizující dopad televize na naši společnost vyvolala v devadesátých letech velký rozruch. Pokud se o média zajímáte, doporučuji. V ČR bude možná již vyprodaná, ale snad pomohou knihovny. Zamyšlení se nad fungováním televizního zpravodajství, které přímo ovlivňuje nás, prostředí ve kterém jsme vyrostli, a ve kterém žijeme, je místy až děsivé. Přemýšleli jste někdy nad tím, že televizní denní spoty zobrazující záběry z dopravních nehod, jsou v jistém kontextu novodobou formou cenzury? A proč lidé vůbec chtějí vystupovat v televizi? Kritický a zajímavý pohled, který zatím nemá obdoby. Doufám, že se jednou dočkáme podobného pohledu i na prostředí internetu.

A to je pro dnešek vše. Jen krátká upozornění. Zájemci si toho o knihách jistě najdou víc sami.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s