Jak se daří Foursquare v ČR? Kolik tu má uživatelů?

Čísla, čísla, čísla. Denně je sledujeme a zjišťujeme nová. Kolik by už asi mohlo být českých uživatelů na Foursquare? Na vsetínský Barcamp jsem přislíbil přednášku o Foursquare a tak mě počet uživatelů zajímal. Data z loňského léta u Elišky vypadala nadějně, ale od té doby se toho mohlo hodně změnit. Napsal jsem vlastní skript a uživatele spočítal.

Foursquare

Disclaimer: Všechna zde uvedená čísla jsou přibližná. Jedná se o odhady. Foursquare neumožňuje přímo jednoznačně určit, kolik uživatelů v ČR jej používá. Při zpracování jsem upřednostnil rychlost před přesností, jelikož mně šlo jen o orientační čísla. Foursquare navíc obsahuje řadu záludností (např. Česká republika není vždy zapsána jako „Česká republika“ nebo „Czech Republic“, ale i v různých dalších podobách, včetně podob s prapodivným až vyloženě špatným kódováním znaků, což bychom pro přesné určení museli brát v úvahu). V důsledku mnou získané počty uživatelů jsou ovlivněny falešnými negativní výsledky, tj. jsou o něco nižší (odhaduji cca o 10%) než budou data skutečná. Nicméně trendy a poměry by tímto faktem již neměly být výrazně ovlivněny.

Počet uživatelů na Foursquare v České republice

V České republice je v tuto chvíli: 4230 uživatelů Foursquare.

Z toho:

 • 3530 mužů (83 %),
 • 580 žen (14 %) a
 • 120 uživatelů, kteří neudali pohlaví.

Nejvíce uživatelů, se nachází v Praze – přibližně 2500 (čili většina, konkrétně 60 %). Následuje Brno s přibližně 290 uživateli (7 % ze všech uživatelů).

A co neaktivní uživatelé?

Výše uvedená čísla se týkají počtu všech uživatelů. Bez rozlišení uživatelů aktivních a neaktivních. Dle osobní zkušenosti jsem počítal, že počet neaktivních uživatelů na Foursquare nebude rozhodně malý, nicméně následující číslo mě překvapilo.

Zjistil jsem, že 770 uživatelů Foursquare v ČR se nikdy nečeklo, tj. založili si účet, ale prakticky nezačali Foursquare vůbec používat.

Je to velké číslo. Jedná se o 18% uživatelů. Možná se jedná o uživatele, kteří byli pozváni do služby kamarádem, zaregistrovali se, ale pak zjistili že nemají vhodný telefon. Nebo nožná vůbec nepochopili, jak se služba používá (on web Foursquare může být pro nováčka dost zmatený).

Vedle této skupiny existuje i skupina uživatelů, kteří se zaregistrovali, několikrát čeknuli, ale pak přestali službu používat. Jejich množství v tuto chvíli změřit neumím, jejich odečtením by se počet uživatelů ještě o něco snížil.

Trendy aneb jak Foursquare v ČR roste

Počet uživatelů už známe, ovšem jaký je trend? Přichází další?

Z následujícího grafu, který vynáší počet uživatelů Foursquare v ČR na čase, je vidět, že zájem o Foursquare rozhodně nestagnuje. Graf začíná v listopadu roku 2009, kdy se objevili první uživatelé a končí 22. ledna, kdy byl dokončen sběr dat. Není v něm zahrnuto oněch 770 uživatelů. kteří se nikdy nečekli (tudíž křivka neroste k hodnotě 4230, ale k číslu 3460).

Trend

Vyzkoušejte si interaktivní podobu grafu (počet uživatelů Foursquare v ČR / datum)

Foursquare je v ČR stále minoritní služba, ovšem zájem o ní roste. Pokud by zůstal příliv nových uživatelů konstantní, dosáhla by 10 tisíce registrovaných uživatelů někdy během příštího roku.

Které momenty nejvíc pomohli nárůstu uživatelů Foursquare v ČR?

Co bylo pro rozvoj Foursquare v ČR klíčové? Na grafu výše jsou patrné jisté skoky. Podíval jsem se na ně blíž. Chtěl jsem určit, kdy docházelo k nejvyššímu nárůstu počtu uživatelů v ČR.

Do následujícího grafu jsem vynesl týdenní změny počtu uživatelů a pokusil jsem se přiřadit ty největší z nich jednotlivých událostem.

Weekly

Vyzkoušejte si inteaktivní podobu grafu (týdení nárůst počtu uživatelů Foursquare v ČR / datum)

Pojďme si události postupně představit:

 • První velký pík vlevo – přelom ledna a února 2010: Dan Dočekal napsal na Lupu článek Foursquare je prý „příští Twitter“ – ten hned vyvolal odezvu, stal se také inspirací pro některé blogposty, řadu tweetů a „hospodských debat“, které pomohli vytvořit pevný základ místní komunity. Do té doby se tu za 3 měsíce objevilo 170 uživatelů, ovšem po Danově článku jich už na konci února bylo přes 500.
 • Chvíli se nic nedělo, pak přišel duben (druhý velký pík zleva), ve kterém proběhl Pražský Foursquare Day v COMO. Ten spustil dalši vlnu. Tou dobou přesáhl počet uživatelů první tisícovku.
 • Pak se poměrně hodně dlouho nic nedělo, třetí pík je až z konce září, kdy proběhlo WebExpo 2010 a na něm velký swarm. V tu dobu tu již bylo přes 2 tisíce uživatelů.
 • Poslední velký pík najdeme v listopadu na pražský Google Developer Day 2010, v rámci kterého byl Foursquare aktivně propagován. Tehdy se počet uživatelů blížil třem tisícům.

Toto jsou čtyři události, které nejvíc pomohli rozvoji Foursquare v ČR. Jelikož mé měření nerozlišuje neaktivní uživatele, nemohu porovnat, které z událostí opravdu přispěli k náboru řádných uživatelů, a na kterých si uživatelé pouze založili účet, aby se čekli a nikdy více k Foursquare nevrátili. Tato otázka zůstává nezodpovězena (alespoň prozatím).

Co v grafu naopak nenajdete? Resp. Co mít vliv mohlo, ale nemělo:

 • články v tisku – loni jich vyšlo hned několik, pokud sem zavítají jejich autoři, možná se dozvíme i data jejich vydání a pokusíme se vysledovat nějakou menší změnu, ovšem k žádnému opravdu velkému nárůstu nedošlo. Zdá se, že online propagaci a propagaci na akcích se tisk v tomto směru nemůže rovnat (pro propagaci aplikací typu Foursquare).
 • vysílání v rozhlase – v červnu 2010 v rámci propagace na checkovací muzejní noc jsme spolu Eliškou o Foursquare hovořili v rozhlase (vysíláno to bylo dokonce několikrát po sobě a na více stanicích), výsledek byl ovšem nulový. Opět se tedy zdá, že propagace v rohlase nemá žádný významný vliv.

Pokračování příště

Všechna data, která se týkají současnosti a budoucnosti Foursquare v ČR jsem uvedl zde. Na příště jsem si ovšem nechal příběh počátku Foursquare v ČR, který jsem na základě získaných dat zrekonstruoval. Můžete se na něj těšit v nejbližších dnech 😎

Pokračování je hotovo: První dny Foursquare v České republice. Jak to celé začalo.

Budou další měření?

V tuhle chvíli jsem získal čísla, která potřebuji a další sběr dat jsem ukončil. Ovšem časem se možná pokusím o další měření (řekněme za několik měsíců). Jsou tu další výzvy, jako zlepšení přesnosti měření (vím jak na to, je to otázka času a implementace), případně řádné rozpoznávání aktivních a neaktivních uživatelů (zatím nevím jak na to, ale mám pár nápadů, které by snad pomohly).

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Jak se daří Foursquare v ČR? Kolik tu má uživatelů?

 1. Marcel Kupka napsal:

  Máte Martine pravdu v tom, že spousta lidí se registrovala a netuší, jak se služba vlastně používá:) Například já… ale učím se.

 2. Petr Šimek napsal:

  Perfektní práce!Nemáte čísla i pro další velká česká města (alespoň pro první desítku)?

 3. Martin Hassman napsal:

  Petře, žebříček měst nemám. Zběžným pohledem mi připadlo, že v těch dalších je počet uživatelů všude pod stovku.Pokud provedu někdy další měření, zkusím se na ně zaměřit. Ono jak jsem zjistil, i ta města jsou na Foursquare zapsaná poměrně různě. Jen Praha se vyskytuje v mnoha podobách, a třeba http://foursquare.com/matesola má kuriózně uveden jen "Brevnov" (nikoliv "Brevnov, Praha"). Tam už je nutné dělat nějaké geoagregace, aby se podobné případy zahrnuly do daného města. To už teď dělat nebudu, ale příště s tím zkusím počítat 😎

 4. paranoiq napsal:

  "770 uživatelů Foursquare v ČR se nikdy nečeklo" – jsem jeden z nich. prostě se musím registrovat všude…

 5. Jakub Kotzot napsal:

  A nebylo by dobre, udelat nejaky nastroj, co by veci kolem 4sq monitoroval sam a porad, ne jen, ze nekdo potrebuje kvuli nejake prilezitosti cisla?

 6. Martin Hassman napsal:

  Jabube, dobré je všechno, co je někomu reálně k užitku. Až budou k reálnému užitku průběžná čísla, tak takový nástroj určitě vznikne 😎

 7. Martin Hassman napsal:

  Foursquare dnes zveřejnil mapu čekinů za celý loňský rok. http://playfoursquare.s3.amazonaws.com/infographic/foursquare_checkin_map.pngVšimněte si Evropy, ČR ještě spadá do hustě pokryté zóny (celá nebo částečně, to z téhle mapky není úplně poznat). Na sever od nás Polsko už je téměř prázdné, kromě malé oblasti okolo Varšavy a Krakova. Na východ (kromě Slovenska) už taky prakticky nic není.Zhruba podobně to vypadá i pro rozšíření Gowally po Evropě (to neznám detailně, ale nějaká hrubá čísla mám a ta téhle mapce odpovídají).

 8. edasx napsal:

  tak jsem z legrace pustil svuj skript na pocitani venues. =) vysledek cekam za tyden =))

 9. Cenzanni napsal:

  edasx: Nějaké výsledky? 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s