První dny Foursquare v České republice. Jak to celé začalo.

Všechno má svůj počátek. I Foursquare v České republice. Zajímá vás, kteří uživatelé byli první? Či snad kde byl proveden první čekin? Pokusím se na to odpovědět.

Posledně jsem představil svůj spočítaný odhad kolik má Foursquare uživatelů v ČR a ukázal hlavní události, které k jeho růstu vedly. Dnes se podíváme na úplný počátek všeho.

Disclaimer: Posledně jsem upozorňoval, že nemám přesná čísla, ale odhady. Nesnažím se proto sestavit nějaký autoritativní žebříček prvních uživatelů Foursquare v ČR. Odhaduji, že asi 10 % českých uživatelů mi dokonce v seznamu chybí, proto i tento žebříček může být neúplný. Následující vyprávění proto berte jako interpretaci archeologa, který se snažil, aby vše sestavil co nejlépe, ale semtam mu mohl nějaký detail uniknout. 

Prvním měsícem Foursquare v ČR byl listopad 2009. V něm se stalo zhruba toto:

Listopad

Počet uživaletů Foursquare v ČR / den v listopadu 2009 (vyzkoušejte si inteaktivní graf)

Příčinou bylo první rozšíření Foursquare do Evropy a článek Euro Trip! Foursquare Invades Europe, který vyšel 4. listopadu na TechCrunchi a jmenoval 15 evropských měst včetně Prahy, do kterých tato expanze proběhla.

Tc

Ten samý den si několik Čechů založilo účet a objevily se i první čekiny.

Historicky první český čekin provedl Luboš Louženský 4. listopadu 2009, v 18:41 do dnes již zrušeného venue Prague. Uložme si zde screenshot na věčnou památku 😎

Lubosnewbie

Tím ten den ovšem neskončil. Už půl hodiny nato se Tomáš Votruba v Jungmanově ulici čekoval do venue Prague Public Transport (čili na magistrátu do Dopravního podniku hl. m. Prahy). To byl dle mých dat druhý český čekin.

Mohlo to tím ten den skončit, ale neskončilo. O další půlhodinu se totiž Adam Javůrek čekuje v hospůdce V Podskalí. (Tam jsem byl loni starostou! A to jsem netušil, že je to takové památné místo). To byl dle mých dat třetí český čekin. Všimněte si, jak se uživatelé na Foursquare už od začátku diverzifikovali. Někdo se čekuje v hospodě, jiný u Dopravních podniků. Neplatí pak nakonec ono: Dle letu poznáš ptáka, dle čekinu člověka?

Ale to pořád ještě nebyl konec. Ve 20.39 se totiž Petr Kočí čeknul v Kině Aero, což dle mých dat byl čtvtý český čekin.

Hned den nato se to rozjelo pořádně. Prvně se čeklo dvanáct dalších lidí, v pořadí: Matouš Petráň, Jan Ždarsa, Štěpán Tusil, Jana Kobešová (ano, první český čekin něžného pohlaví), Bohdan S., David Čáp, Tomáš Kápl, Tomáš Bělohlav, Ondřej Lipár, Pavel P., Olda D. a Vít V..

Následoval pražský Google Developer Day 2009 (6. listopadu), kde se informace o jakési novince jménem Foursquare trochu rozkřikla, no a pak už to jelo. Noví uživatelé přibývali každý den. Kompletní graf jsem vám ukazoval posledně.

A ještě překvapení. Protože tohle ještě není konec!

Tohle bylo pořadí prvních českých čekinů, čili momentů, kdy uživatelé začli aktivně službu používat (což je také jedna z mála časově přesných informací, které se dají z Foursquare zjistit). To nutně neodpovídá pořadí registrace českých uživatelů. Proto zde pro srovnání uvádím i druhé pořadí. To je postavené na user id, které Foursquare registrovaným uživatelům přiděluje. (Nižší user id = dřívější registrace.)

Z něj můžeme zjistit, že první český registrovaný uživatel se na Foursquare neregistroval až onoho památného listopadu 2009, ale mnohem dřív.

Petr Reichl se totiž na Foursquare zaregistroval již 6. srpna 2009. Narazil na Foursquare, když pracoval na projektu OnTheRoad a chtěl si vyzkoušet, o co se jedná. Tehdy toho ovšem o Foursquare nikdo ještě moc nevěděl a Petr sám si zkusil jen shoutnut (první český shout!!!) „cest“  (což pravděpodobně znamenalo „čest“), ale už se nikde nečeknul. Vzpomíná, že to snad ani vůbec nešlo.

Což dává smysl. Tehdy totiž možná ještě žádné venue v ČR neexistovalo! (To si dnešní uživatelé už jen stěží dokáží představit.) Petr tedy Foursquare odložil a znovu se k němu vrátil až za půl roku, aby v únoru 2010 provedl svůj první čekin, viz obrázek:

Meap

Petr je tak s user id 30118 prvním registrovaným českým uživatelem na Foursquare, byť ho začal používat až mnohem později.

Druhým registrovaným uživatelem s id 49041 je dle mých dat Tomáš Votruba. Je to stejný Tomáš Votruba, který provedl druhý český čekin. Tomáš je tedy na českém Foursquare dvojnásob druhý.

Pomalu se nám teď začnou žebříčky překrývat, uveďme si ale ještě několik prvních jmen. Třetím registrovaným je s id 55154 Tom Newbold (pravděpodobně tedy cizinec, ale žije tady v ČR, a tak jsem mu dal právo být počítán do českého žebříčku 8-), čtvrtým je s id 55169 Jakub Zvěřina. Následuje s id 59798 Jiří Kopsa (který Foursquare ale nejspíš vůbec nepoužívá). A šestým registrovaným je s id 87903 Luboš Louženský, stejný Luboš, který provedl první český čekin.

Dál nemá cenu pokračovat, protože od id 87 tisíc nabírají čeští uživatelé na obrátkách a najdeme jednoho za druhým. Jen pro zajímavost první registrovanou Češkou na Foursquare je s id 88928 Kateřina Kriegelová, která ale Foursquare zdá se příliš nepoužívá.

Závěr

Takhle vypadaly počátky Foursquare v ČR. Někteří uživatelé přišli moc brzy a museli počkat až na listopad, kdy byla služba plně funkční i v ČR a budou se tady moct čeknout. (Srovnejte s Facebook Places, do kterého se také většina z nám zatím čeknout nemůže či neumí.) Je také vidět, že když na TechCrunchi vyjde článek zmiňující Prahu, tak to místní uživatelé rozhodně nenechají bez povšimnutí a může to způsobit malou revoluci.

Záměrně jsem se vyhnul budování plnohodnotného žebříčku. Jednak by ty žebříčky musely být dva. Mohly bychom se totiž dlouho hádat, zda je důležitější moment registrace nebo kdy začnete službu opravdu používat (tj. první čekin). Pokud se pustím do vylepšení svého skriptu na sbírání českých uživatelů (a to se snad ještě letos pustím), tak se pokusím oba žebříčky zpracovat. Je ale možné, že někdo bude napnutý natolik, že to nevydrží a zpracuje je sám (super!). Uvidíme.

Pokud náhodou jako já jedete na vsetínský Barcamp, zastavte se na kus řeči nebo se skočte podívat na mou přednášku, která se bude týkat právě Foursquare.

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na První dny Foursquare v České republice. Jak to celé začalo.

  1. Jakub Kotzot napsal:

    takze s 4sq nejsem tak pozadu jako s Twitterem 😀 takova mensi utecha ;-)a na prednasku urcite prijdu, uz ted se tesim 🙂

  2. Lubos Louzensky napsal:

    Wow, netusil jsem ze se mi povedlo byt prvnim :)Uvidime se na barcampu!

  3. sibiranka napsal:

    Martine, moc pěkný článek.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s