Jak si vede Gowalla v ČR? Zkusil jsem uživatele spočítat… a nic moc přátelé

Pokud mě čtete pravidelně, od ledna víte, kolik českých uživatelů asi můžete najít na Foursquare a kdo byl mezi prvními uživateli. Gowalla se dlouhodobě pohybuje ve stínu Foursquare jak u nás, tak celosvětově. Používám ji už rok a zajímalo mě reálné srovnání. Kolik uživatelů v ČR může mít? Napsal jsem proto skript, který zkusil české uživatele spočítat. Pokud vím, jedná se o první takovou studii u nás.

Button

Disclaimer: Všechna zde uvedená čísla jsou přibližná. Jedná se o odhady z analýzy dat získaných přes Gowalla API. Jsou o něco míň přesné, než moje statistiky českého Foursquare. Pro základní představu jsou čísla dostatečná, berte ale jinak s rezervou. Některé české uživatele můj skript nebyl schopen odhalit, proto skutečný počet registrovaných českých uživatelů může být o něco málo vyšší (odhaduji zhruba o 10 až 30 %), než čísla zde uvedená, ale pro naše závěry to nehraje velkou roli.

Počet uživatelů Gowally v ČR

V České republice je v tuto chvíli 560 registrovaných uživatelů Gowally.

To je ve srovnání s Foursquare (ten jich má přes 4 tisíce) dost málo. Na jednoho uživatele Gowally u nás připadá asi 7 uživatelů Foursquare.

Nejvíce uživatelů se nachází v Praze – 280 uživatelů (tj. 50 %), dále v Brně se nachází 70 uživatelů (tj. 12 %).

Ve srovnání s Foursquare je u Gowally o něco málo menší podíl Prahy a naopak větší podíl dalších měst. V Praze tak na jednoho uživatele Gowally připadá celých 9 uživatelů Foursquare, zatímco v Brně na jednoho připadají jen 4. Situace v dalších městech si spíše podobá Brnu. To odpovídá realitě, pražská Foursquare komunita je poměrně aktivní, pořádá kolem něj akce a Foursquare tak v Praze prostě letí.

Jak Gowalla v ČR (ne)roste

Jak přibývají uživatelé Gowally v ČR? Vynesl jsem je do grafu. Začíná koncem října 2009 (tj. ve stejné době jako Foursquare u nás a končí  sobotu 6. 2. 2011, kdy jsem data sbíral).

Pozn. Graf limituje k číslu 500 nikoliv k celkovému číslu 560. To není chyba, je to dáno tím, že něktěří uživatelé Gowally mají nastaveno zvýšené soukromí a není pak možné určit, kdy službu začali používat.

Dailyplot

Vyzkoušejte si také interaktivní podobu grafu (počet uživatelů Gowally v ČR / datum)

Je vidět, že vývoj Gowally je poměrně monotónní, kromě jedné změny začátkem května 2010. Ta je dobře vidět, když si vyneseme týdenní nárůst uživatelů.

Rust

Vyzkoušejte si také interaktivní podobu grafu (týdenní nárůst počtu uživatelů Gowally v ČR / datum)

K čemu v květnu 2010 došlo? Z jisté části jsem za to zodpovědný já. Foursquare měl tou dobou poměrně dlouhý výpadek. Mě delší čas trápilo, že u nás nikdo Gowallu nepoužívá (tehdy měla v ČR jen 70 registrovaných uživatelů, z toho řada jich Gowallu vůbec nepoužívala), tak jsem sedl a během výpadku napsal článek Pojďte hrát Gowallu aneb jak jsem na Václaváku našel nové jízdní kolo. Zřejmě padl na úrodnou půdu – ještě toho dne jsem dostal asi 100 nových žádostí o přátelství na Gowalle. Nato další den Jan Tichý založil motivační skupinu na Facebooku Foursquaristi, dejte šanci Gowalle!, pak se objevil článek na Živě Gowalla: Geocaching 2.0 pro chytrý telefon a posléze článek na Guerilla Readers Gowalla – virtuální geocaching a jeho využití pro knihovny.

To vše dohromady způsobilo, že během několika dní se počet uživatelů v ČR přehoupl přes 300. Pak se situace ustálila a růst Gowally v ČR se vrátil k předchozímu poměrně nevelkému tempu.

A to myslím opravdu nevelkému tempu – pokud se nic nezmění, tak bude Gowalle trvat ještě pár let, než dosáhne tisíce registrovaných uživatelů v ČR. Zdůrazňuji, pokud se nic nemění – viděli jste, co vše může způsobit takový obyčejný článek ve správnou dobu na správném místě.

Rozdíl oproti úspěšnějšímu Foursquare nejlíp vynikne, když si růst obou služeb srovnáme.

Srovnání růstu Foursquare a Gowally v ČR

Pojďme počty uživatelů obou služeb vynést do jednoho grafu.

Srovnani

Vyzkoušejte si také interaktivní podobu grafu (červeně počet uživatelů Foursquare v ČR, modře počet uživatelů Gowally v ČR / datum)

To si zasluhuje komentář

 • Opakovaně jsme mohli slyšet, že Česká republika je příliš malá na několik geolokačních služeb. Možná je to pravda. Z grafu je zřejmé, že zatímco Foursquare roste, Gowalla jen sotva živoří v jeho stínu a těžko se na tom něco změní. Rozdíl se bude spíš prohlubovat.
 • Gowalle chybí aktivní komunita, akce a swarmy:
  • Z růstu Foursquare je vidět, jak moc mu pomáhají akce, na kterých byl aktivně propagován (viz rozbor v dřívějším článku). Ať už se jednalo o pořádný Foursquare sraz nebo jen o propagaci získání Swarm odznáčku na nějaké konferenci, na nárůst uživatelů to mělo výrazný vliv. Gowalla nic podobného Swarmu nezmá a tím trpí (není Swarm = není co na Gowalle propagovat na konferencích = nejsou noví uživatelé).
  • Gowalla trpí na neaktivní komunitu – okolo Foursquare pořád někdo něco v ČR vymýšlí, zatímco lidé okolo Gowally si jen stěžují, že pro ně nikdo nic nevymýšlí. Pokud si budou i nadále jen stěžovat, brzy kompletně vymřou.
  • Cool věci na Gowalle nejsou na první pohled zas tak sexy a špatně propagují – Gowalla má třeba výlety nebo sbírání předmětů, ale už neumí tyhle funkce prodat uživatelům. Foursquare je sice prostší, ale stačí mu přidat třeba mnohem jednodušší Groundhog Day odznáček a hned se o něm píše. Lidé okolo Gowally mohou vymyslet cokoliv skvělého, ale dokud tím nedokážou rychle a snadno oslovit uživatele, jakoby nic nevymysleli.
  • Za celou dobu vyvolala Gowalla v ČR jen jedinou mediální odezvu (onen květen 2010), která byla svým ohlasem dobře srovnatelná s jednou mediální odezvou okolo Foursquare. Jenže byla jen jedna – Foursquare jich měl několik. Ona jedna mediální vlna má na svědomí  celou polovinu všech uživatelů Gowally v ČR. Kdyby neproběhla, Gowallu by tu dnes prakticky nikdo neznal a nepoužíval. Naopak, kdyby se o Gowalle víc psalo (s tím souvisí, kdyby opravdu bylo o čem o Gowalle psát), mohla mít tisícovku uživatelů už dávno za sebou.
 • Foursquaru se povedl už samotný odložený start. O Foursquare totiž v ČR někteří lidé už věděli, ale nemohli ho tu používat. Nešlo se do něj z ČR vůbec čeknout. (Nedávno se mi s tímhle svěřoval Adam Javůrek. Těšil se na Foursquare, ale musel čekat, až ho oficiálně povolí pro Evropu.) Jakmile byl Foursquare pro vybraná města Evropy povolen, vyvolalo to nejen mediální ohlas, ale prakticky okamžitý nárůst uživatelů. Během dvou tří dnů se vše rozjelo. Nevím přesně, jak to Gowally plánovala, ale podobný nápor uživatelů u ní rozhodně neproběhl (data o prvních uživatelích najdete dále) – start v ČR se jí prostě nepovedl.
 • A nakonec nezbývá přiznat, že Gowalla (ač někomu připadá hezčí a zábavnější) má zřejmě horší asimilaci uživatelů. Je to v ní a bude to v ní. Může to být tím, že má složitější pravidla (málokdo třeba na začátku chápe, k čemu jsou předměty a jak se s nimi pracuje). Zatímco Foursquare se dá použít na první dobrou, Gowalla je od začátku sice hezká, ale trochu příliš tajuplná. Je to ostatně krásně vidět na stoupání té křivky v době, kdy nemá Gowalla ani Foursquare žádnou větší publicitu. U Foursquare to i v dobách „mediálního klidu“ prostě stoupá jasně rychleji a není to náhoda, je to cosi těžko definovatelného, co má služba v sobě (ať už záměrem nebo náhodou) a co přispívá k jejímu rozmachu.

Nemám patent na rozum, vy možná ty důvody vidíte jinde. Já Gowalle fandím, mám ji o něco radši než Foursquare, ale takhle to prostě vidím já.

  První uživatelé Gowally v ČR

  Kdo to tu v ČR vlastně začal? Nebudu se snažit sestavit nějaký oficiální žebříček (už jen protože by mi v něm možná pár lidí chybělo, jelikož nemám uživatele na 100 % všechny), pojďme si jen orientačně ukázat, kdo byl na Gowalle v ČR první.

  Prvními uživateli v ČR nebyli kupodivu Češi, ale to nevadí, do žebříčku je budu počítat. 26. října 2009 se ke Gowalle připojil Sergej Epifanov a stal se tak s user_id 13168 prvním uživatelem Gowally v ČR. O pár týdnů později se 16. listopadu přidal Michal Nemčík, kterého můžete znát jako zakladatele @gowallacs twitteru a také Gowalla power usera, kterému můžete hlásit různé problémy se spoty na Gowalle a on je zkouší řešit. Třetím byl 20. listopadu František Hůlka, čtvrtým byl 25. listopadu Petr Reichl (Petr má současně nejstarší na Foursquare v ČR) a pátým byl 28. listopadu Lukáš Plihal. První uživatelka z ČR se na Gowallu připojila až 22. 2. 2010 a byla jí Kateřina Gillárová.

  Jak vidíte, Gowalla rozhodně neměla rychlý nástup jako Foursquare (ten dosáhl několika desítek uživatelů během prvních dnů od otevření se uživatelům Prahy). Uživatelé se do Gowally od začátku trousili spíš jako švábi na pivo.

  Možná zlepšení měření a další výzvy

  • Výše uvedená čísla jsou orientační. Pokud se někdy pustím do dalšího meření, pokusím se nepřesnosti minimalizovat a už mám představu, jak na to.
  • Všechna čísla se týkala počtu registrovaných uživatelů, těch opravdu aktivních uživatelů bude méně. (A kdo ví o kolik? O jednu čtvrtinu? Nebo dokonce o polovinu? Nevíme a bylo by zajímavé to aspoň tušit.) Myslím, že tu je cesta, jak tahle čísla zjistit, ale zatím jsem se tomu nevěnoval.

  Pokračování příště

  Zbylo mi jedno zajímavé srovnání, které si nechám na příště. A sice, jak se daří Gowalle napříč Evropou. Nemám sice spočítané uživatele všech zemí podobně jako uživatele ČR, mám ale dost dat, abychom si mohli udělat aspoň nějaký obrázek. V některých zemích se totiž Gowalle daří mnohem líp než u nás. Stay tuned!

   Reklamy
   Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

   8 reakcí na Jak si vede Gowalla v ČR? Zkusil jsem uživatele spočítat… a nic moc přátelé

   1. molanmolab napsal:

    Já jako fanoušek geocachingu bych Gowalu používal moc rád (výměna předmětů). Bohužel mám ale WM a přes prohlížeč se mi to vážně hrát neche. Takže mi zbývá pouze 4sq…

   2. Pavel Ungr napsal:

    Mám to podobně, taky problém s OS v mobilu.

   3. Vít Pawlik napsal:

    Já bych gowalloval, jenže tady u nás to není moc živé. A taky na Symbian není žádná aplikace. Zbývá používat Operu.Ale o prázdninách jsem si založil spot na teoreticky nejfrekventovanějším místě. 😀 http://gowalla.com/spots/1562278

   4. Jakub Kotzot napsal:

    4sq u me vede taky z duvodu mene datove narocne app. Gowalla je schopna hodit Connect error i na 14 mbps wifine.

   5. Libor Kriz napsal:

    Jako motivátor pro otálející a špekulující, zda Gowalla, nebo Foursquare… http://goo.gl/yZOJl

   6. Fera / Looney napsal:

    Zatím používám jenom Gowallu, ale uvažuju i o účtu na 4sq. Co se týče třeba Olomouce, je tu docela mrtvo 😦

   7. Jakub Slovák napsal:

    Zatím upřednostňuju 4SQ asi hlavně proto že má větší síť spotů, ale tak to je zase dáno tím množstvím uživatelů.

   8. Fera / Looney napsal:

    Po pár dnech s 4sq musím souhlasit s Kubou K., zatímco Gowalla načítala půl hodiny, 4sq načte data svižněji, a pak i ten check-in je rychlejší. Třeba se to časem zlepší.

   Zanechat Odpověď

   Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

   WordPress.com Logo

   Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

   Google+ photo

   Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

   Twitter picture

   Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

   Facebook photo

   Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

   w

   Připojování k %s